Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu Willi Imperium:

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy to prastare pasma górskie porośnięte pierwotną puszczą. Potężne, szaro-brunatne gołoborza, lawiną kamieni torujące sobie drogę wśród rozłożystych buków i jodeł. Łysica z drewnianym krzyżem, u stóp której przycupnęła kapliczka z zadumanym mnichem, Św. Krzyż z dostojnym benedyktyńskim opactwem i różnobarwne pasiaki pól skąpane w promieniach wschodzącego słońca. Dwa największe szczyty na terenie rezerwatu to Łysica (612 m n.p.m.) oraz Łysa Góra (595 m n.p.m.). Dla zwiedzających udostępniono ponad 30 km pieszych szlaków. na których można podziwiać unikalne na skalę europejską Puszczę Jodłową oraz cały pracujący naturalny ekosystem.

Kontakt:

26-010 Bodzentyn

ul. Suchedniowska 4

tel. 41 31 15 106

www.swietokrzyskipn.org.pl

Park Jurajski w Bałtowie

Park położony jest w rozwidleniu starorzecza rzeki Kamiennej na „Źródlanej Wyspie”. Zwiedzanie Parku to niezwykła przygoda i podróż w czasie poprzez okresy geologiczne naszej Ziemi – od początku jej istnienia do momentu pojawienia się istot ludzkich. Można zobaczyć tu rekonstrukcje dinozaurów wykonane w ich naturalnych rozmiarach, szczególne zainteresowanie wzbudza model największego drapieżnika wszechczasów – tyranozaura.

W sąsiedztwie Juraparku znajduje się:

Zwierzyniec Bałtowski, Prehistoryczne oceanarium, Kino emocji ciemna 5d, Kraina koni, Park rozrywki, Spływ tratwami, Rollercoaster, Wioska Św. Mikołaja, Żydowski Jar, Stary młyn, Kamienne oko, miejsca do zabaw dla dzieci.

Kontakt:

27-423 Bałtów

ul. Bałtów 8a

tel. 041 264 14 20

www.juraparkbaltow.pl

Prahistoryczne kopalnie Krzemienia pasiastego

Krzemionki do swoista kapsuła czasu. To tu w odległej o tysiąclecia przeszłości wyładowała się gigantyczna energia ludzka. To pomnik wielkiego wysiłku minionych pokoleń.

Rezerwat „Krzemionki” jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie ze złożami magicznego kamienia – krzemienia. Rezerwat słynie z unikatowej ekspozycji wyrobisk górniczych krzemienia pasiastego, odkrytych w 1922 roku. Dla turystów została udostępniona trasa turystyczna o długości około 500 m i głębokości 11 m. można zobaczyć tutaj również rekonstrukcję neolitycznego obozowiska górniczego. Przewodnicy wprowadzają turystów w epokę neolitu ukazując pracę i dzieję górników oraz naszych przodków.

Kontakt:

27-400 Sudół

ul. Sudół 135a

tel. 669 970 499

www.krzemionki.info

Opatowskie lochy

Opatowskie lochy to zespół dawnych piwnic kupieckich pod kamienicami stojącymi na Rynku. Jako, że w Opatowie krzyżowały się szlaki handlowe, miasto zyskało znaczną popularność. A że mury miejskie ograniczały obszar i nie pozwalały budowa nowych budynków, zaczęło brakować miejsca na przetrzymywanie towarów itp. Kupcy i rzemieślnicy opatowscy rozpoczęli więc chaotyczną budowę piwnic i korytarzy, które do dnia dzisiejszego ciągną się pod miastem.

Po latach zapomnienia sprawa podziemnych korytarzy wróciła, gdy zabytkowe budynki opatowskiej Starówki poczęły w tajemniczy sposób pękać i niszczeć. I tak to w II połowie XX wieku ratunkiem tutejszej zabudowy zajęli się naukowcy z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Jednocześnie z renowacją podziemnego Opatowa powstał plan udostępnienia podziemnej trasy turystycznej. Jej długość to 335 m, a na trasie spotkamy 46 komór i korytarze biegnące pod Rynkiem na trzech poziomach. Panuje tu stała temperatura przez cały rok, zbliżona do średniej rocznej temperatury regionu (7-10 st.C).

Kontakt:

27-500 Opatów

pl. Obrońców Pokoju 18

tel. 506 789 486

www.kulturaopatow.pl

Fabryka porcelany Ćmielów 

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Obecna nazwa, przyjęta po prywatyzacji w 1996r., wywodzi się od pierwszych liter imienia i nazwiska nowego właściciela – Adama Spały.

Kontynuując wieloletnie tradycje, zajmujemy się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50-tych i 60-tych XXw. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Nasza kolekcja systematycznie powiększa się również o własne wzornictwo. Produkowane przez nas figurki stanowią idealne połączenie historii, unikatowego stylu oraz doskonałej jakości.

Kontakt:

27-440 Ćmielów

ul. Sandomierska 243

tel. 15 861 20 21

www.as.cmielow.com.pl

Sanktuarium na Świętym Krzyżu

Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze – pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku . jest miejscem kultu i wielu pielgrzymek z całej Polski. Został ufundowany w 1006 roku przez fundację Bolesława II Krzywo-ustego. Nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w Kościele.

Najciekawszą z tras prowadzących Na Święty Krzyż jest tzw. Droga Królewska z Nowej Słupi. W Klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, z pamiątkami przywiezionymi z wypraw misyjnych, oraz Muzeum Przyrodniczo Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Rok 2006 jest rokiem milenijnym przybycia na Święty Krzyż pierwszych mnichów.

Kontakt:

26-004 Bieliny

ul. Święty Krzyż 1

tel. 41 317 70 21

www.swietykrzyz.pl

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek o nazwie Krzyżtopór znajduje się w miejscowości Ujazd. Został wybudowany w latach 1631-1644 według rozkazu Krzysztofa Ossolińskiego. Architektura zamku (zaprojektowana przez architekta Senesa Wawrzyńca) nawiązuje do podziału roku kalendarzowego. Wzniesiono tyle wież, ile jest pór roku – 4, tyle sal ile miesięcy w roku – 12, tyle komnat, ile tygodni w roku – 52, oraz tyle okien, ile dni w roku 365. Nazwa zamku Krzyżtopór nawiązuje do herbu rodu Ossolińskich oraz głębokiej wiary Krzysztofa Ossolińskiego – fundatora obiektu. Krzyż i topór zostały umieszczone w bramie wjazdowej i przetrwały do dziś jako pamiątka po mieszkającej w zamku rodzinie.

Kontakt:

27-570 Ujazd

ul. Iwaniska świętokrzyskie 73

tel. 15 860 11 33

www.krzyztopor.org.pl

Ruiny zamku w Bodzentynie

Ruiny bodzentyńskiego zamku położone są na stromym brzegu rzeki Psarki. Od początku swoich dziejów zamek był często rozbudowywany przez kolejnych właścicieli – biskupów krakowskich, do dziś jednak widoczne są jeszcze mury pierwotnej budowli średniowiecznej. Kiedyś zamek był wielką rezydencją na którą składał się też ogród włoski rozciągający się do terenu pobliskiego kościoła, zwierzyniec oraz kilkanaście budynków gospodarczych na przedzamczu w tym: piekarnia, rzeźnia, stodoły, wozownia, magazyny a także drewniany dwór, zamieszkiwany przez właścicieli podczas licznych przebudów i remontów zamku. W czasach największej świetności sam zamek składał się z trzech skrzydeł z dziedzińcem w środku, posiadał też jedną narożną wieżę wykorzystywaną jako więzienie. Całość była otoczona murem. Obecnie zachowały się wysokie ściany z otworami okiennym, (niektóre z obramowaniami na których widać herby Ślepowron i Nałęcz) oraz XVII-wieczny portal wykonany z czerwonego piaskowca. Przed portalem leża szczątki kamiennego mostu. W dole rzeka Psarka tworzy kilka niewielkich rozlewisk zwanych sadzawkami, prowadzi tam ścieżka oraz drewniane mostki, co również warto zobaczyć.

Skansen w Tokarni, czyli Park Etnograficzny – Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jest miejscem, gdzie są przechowywane są najcenniejsze zabytki budownictwa wiejskiego oraz małomiasteczkowego ziemi Kieleckiej. W Skansenie w Tokarni od 2006 roku cyklicznie raz w roku odbywa się Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny.

Kontakt:

26-060 Chęciny

ul. Tokarnia 303

tel. 41 315 41 71

www.mwk.com.pl

Sanktuarium Maryjne w Kałkowie

Sanktuarium wybudowane w latach osiemdziesiątych XX w. Obiekt wraz z obiektami towarzyszącymi zajmuje około 9 ha. powierzchni. W zespole obiektów znajdują się: dwupoziomowy kościół ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej Bolesnej, kamienne stacje drogi krzyżowej z Golgotą – budowlą z kaplicami różańcowymi i oratoriami przedstawiającymi śmierć Pana Jezusa i martyrologię Narodu Polskiego, Panorama Świętokrzyska – ruchoma historia Ziemi Świętokrzyskiej, Muzeum Etnograficzne, Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II.

Kontakt:

27-225 Kałków

ul. Godów 84a

tel. 41 272 18 88

www.sanktuariumkalkow.pl

Dąb Bartek

Najstarszy w Polsce dąb liczący sobie wg źródeł od 600 do 1200 lat. Jego średnica wynosi 3,14 m, obwód 9,85 m, a wysokość dochodzi do 30 m. legendy głoszą iż w jego cieniu odpoczywali m.in. Bolesław Krzywousty oraz Jan III Sobieski. Dąb „Bartek” jest jedną z większych atrakcji Gór Świętokrzyskich – stał się symbolem Gminy Zagnańsk i całego regionu Świętokrzyskiego.

Kontakt:

26-050 Zagnańsk

ul. Spacerowa 8

tel. 41 300 13 22

Jaskinia Raj

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Od 1972 roku udostępniona została dla ruchu turystycznego wyłącznie pod opieką przewodnika. Jest to jaskinia o rozwinięciu poziomym, można ją zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.

Kontakt:

26-060 Chęciny

ul. Dobrzączka

tel. 41 346 55 18

www.jaskiniaraj.pl